Historie šunkovenstva na Lipnici

Vše začalo na přelomu roku LP 2011-2012.

Tehdy pozvedlo pár kluků jednoho chladného zimního večera prasečí hnát a pustili se do nasolování po vzoru španělského jamónu.

Začátky kupodivu pro mnohé nebyly zas tak těžké a ztráty relativně malé. Jistě. Byla tu rozličná trápení s hmyzem jakožto snad největším škůdcem člověka „šunkovníka“. Avšak obec šukovnická pod hradem Lipnice se pozvolna a přirozeně rozrůstala. Od té doby uběhlo několik horečných badatelských sezón a šunky zrající na kopci a okolí si vysloužily mnohá uznání doma, u vážených představitelů španělské gastronomie i ve vyhlášeném městě italské šunky, v San Daniele. V tomto městě ochutnali jejich šunku přímo nákupčí vyhlášených značek prosciutta i samotní výrobci, od kterých si s hnutím v srdci mohli vyslechnout slova: "Prosciutto Ceco???? Bene!!! Come il mio!!!".

Dnes už jich je několik desítek a scházejí se na veřejných nasolováních v zimních měsících, kde vše začíná, a na degustacích hotových šunek, kde je hlavním tématem krájení, ochutnávání a krájení a ochutnávání. Velký ohlas vzbudilo jejich prosincové Šunkobraní v prostorách hradu Lipnice. A jak by ne! Lepší prostor pro tuto u nás v zemi ojedinělou gastronomickou dovednost a společenskou akci si lze představit jen stěží.

Vše má nějaký vývoj. I naši šunkovníci dospěli do bodu, kdy se rozhodli založit oficiální občanský spolek Lipničtí šunkovníci. Stalo se tak 11.2.2017 v hostinci Pod hradem. Nejprve proběhla ustavující schůze spolku a následné pasování zakládajících členů.

Šunkobraní

Šunkobraní

Je to náš svátek největší, který pořádáme pro sebe a pro naše blízké. Od prvního spontánního hospodského divokého šunkobraní jsme urazili kus cesty. Teď už se každoročně sejdeme v předadventním čase na hradě Lipnici, abychom společně zakrojili, co jsme usušili. Více

Nasolování

Nasolování

Je to akt nadmíru výsostný. Je zde třeba fyzické, technické a duševní zdatnosti. Nasolování je obvykle věc veřejná, kde se setkávají zkušení šunkovníci s novici a ochotně předávají své zkušenosti dalším nadšencům. Řeže se do masa, krátí se kosti a notně se solí. Pije se pivo, dost se žvaní a před hospodou na ohni polívka se vaří. Více